İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ’NDE KİMYASALLAR İLE ÇALIŞMA VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

 

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ’NDE KİMYASALLAR İLE ÇALIŞMADA KİMYASALLARIN   İŞARETLEMELERİ,ETİKETLERİ VE GÜVENLİK BİLGİ FORMLARININ(GBF) ÖNEMİ-I

 

İş Sağlığı ve Güvenliği’nde dikkat etmemiz gereken önemli konulardan biri de kimyasallarla çalışma…

İşletmelerde kullanılan kimyasalların zararlarının ne olduğunu,nasıl depolanması gerektiğini,elleçleme ve nakliyenin nasıl yapılması gerektiğini bilmediğimiz zaman maalesef iş kazası ya da meslek hastalıkları kaçınılmaz oluyor.

İşte tam da bu nokta da bizlere yardımcı olacak güvenlik bilgi formlarının,etiket ve işaretlemelerin  devreye girmesi gerekiyor.

İş sağlığı ve güvenliği’nde; işletmelerde kullanılan kimyasalların güvenlik bilgi formları,işaretlemeleri ve etiketleri dikkate alınarak;yapılan uygulamaların iş kazaları ve meslek hastalıklarını önemli ölçüde azalttığı görülmektedir.

Bir çok firma; kimyasalları aldığı firmadan bu formları talep etmiyor;ederse de firma tarafından İngilizce olarak ya da eski yönetmeliğe göre gönderiliyor.

Artık bu GBF(MSDS)ler ve etiketlerin; 1 Aralık 2013 Tarih ve 28848 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Maddelerin ve Karışımların Sınıflandırılması Etiketlenmesi ve Ambalajlanması Hakkında Yönetmelik hükümleri ve 13 Aralık 2014 Tarih ve 29204 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Zararlı Maddeler ve Karışımlara İlişkin Güvenlik Bilgi Formları Hakkında Yönetmelik kapsamında talep edilmesi gerekmektedir.

Bu yönetmeliklere göre; güvenlik bilgi formlarında bulunması gereken maddeler,etiketler ve işaretlemeler değişmiştir. Etiketler ve işaretlemeler; kare -sarı zemin üzerine siyah piktogram yerine;dörtgen-etrafı kırmızı şerit -beyaz zemin üzerine siyah piktogram olarak güncellenmiştir.

İşaretlemeler ve etiketler üzerinde bulunan piktogram; resim ve şekilleri de değişmiştir.

Güvenlik Bilgi Formları(MSDS)talep ederken bunlara dikkat etmemiz önemli bir konudur.

İşletmelerin dikkat etmesi gereken diğer konularla ilgili bilgilendirme yazılarımla tekrar görüşmek dileğiyle…

                                               Kazasız Sağlıklı Günler Dilerim.

           

            DİDEM DEMİR / İş Güvenliği Uzmanı

                     OSGB Genel Koordinatörü

         

 

 

 

Yazdır e-Posta

Browse top selling WordPress Themes & Templates on ThemeForest. This list updates every week with the top selling and best WordPress Themes www.bigtheme.net/wordpress/themeforest